2012 08 30

Šeimos kūrimo galimybė – tik „sveikiesiems“?

 

Kartu gyvenantys ir viena lova besidalijantys vyras ir moteris ankščiau ar vėliau dažniausiai susilaukia vaikų. Tačiau tokia praktika „aplenkia“ globos institucijas, kuriose visą gyvenimą praleidžia psichikos sveikatos problemų turintys žmonės. Kalėjime moterys gali susilaukti vaikų ir jį auginti, tačiau globos institucijose tai draudžiama. Iš tokiose įstaigose dirbančiųjų galima išgirsti, kad moterims prievarta leidžiami kontraceptiniai vaistai, atliekami abortai. Panašiais pasakojimais dalijasi ir patys įstaigų globotinai. Situaciją visą vasarą aiškinosi ir psichikos negalią turinčių žmonių galimybe sukurti šeimą domėjosi žurnalistų ugdymo programos dalyvės Izabelė ir Ugnė.

„Nesugebėsim? Dar pažiūrėsim!“

„Jūsų pasirinkta tema neįgyvendinama…“, „Mergaitės, jūs tik dviese, niekas į jus rimtai nežiūrės…“ Taip mūsų temą vertino aplinkiniai. Tačiau tyrimas vystėsi ir plėtojosi labai greitai, o tai, kad socialinės globos namų darbuotojai į mus rimtai nežiūrėjo, išėjo tik į naudą.

Vis dėlto ištirti, koks dabartinis socialinių globos namų gyventojų lytinis gyvenimas ir šeimos kūrimo galimybės – ne toks jau lengvas uždavinys. Dviem studentėms aplankius kelis pensionatus, administracijos vadovai vis domėjosi, kokiais tikslais surinkta medžiaga bus naudojama, o socialiniai darbuotojai nenuleisdami įtarių žvilgsnių ragino bendrauti su pensinio amžiaus arba sunkiomis ligomis sergančiais žmonėmis.

Sunkiai suvokiama realybė?

„Karceryje vyksta baisūs dalykai. Ten duoda vaistų ir liepia miegoti. O miegančią vėl prievartauja. Tik, kas baisiausia, ne gyventojai, sergantys psichinėmis ligomis, o patys darbuotojai. Būna ir tokių atvejų, kai šalia esančio kaimo gyventojai sumoka pinigų socialiniams darbuotojams, o šie leidžia jiems su mumis praleisti naktį…“ – sakė viena globos namų gyventoja.

Globos institucijų darbuotojai kviečia netikėti nei vienu žodžiu, nes jie sklinda iš psichikos sveikatos problemų turinčių žmonių. Tuo tarpu žmogaus teisių gynėjai tikina, kad dėl stereotipų apie psichikos negalią turinčius žmones, jie lieka neišklausyti ir todėl – dar labiau pažeidžiami. Niekas netiki jų liudijimais ir viską „nurašo“ ligai.

Izabelė ir Ugnė jų liudijimų išklausė ir perdavė globos namų gyventojų gerbuviu turinčiai rūpintis ministerijai. Ką atsakė klerkai ir kitos pasakojimo detalės – jau greitai.

 Izabelė Šležaitė

Komentarai

Draugai ir parteriai: