2013 02 15

Laužantys stereotipus ir keičiantys pasaulį – pirmieji „Demokratijos kodo ’13“ mokymai

  Anupriškėse startavo „Demokratijos kodo ’13“ mokymai. Net keturias dienas jaunieji Lietuvos ir Latvijos žurnalistai sėmėsi patirties iš  pripažintų žurnalistų, diskutavo įvairiausiomis temomis ir ieškojo įkvėpimo etiškiems ateities darbams, kurių rezultatus žiniasklaidoje bus  galima pamatyti jau po pusės metų.

 Pirmąją dieną „Demokratijos kodo“ dalyviai leido gana žaismingai. Anupriškėse vyko įvairiausi susipažinimo žaidimai, improvizacijos teatro  užsiėmimai, darbas grupėse ir, žinoma, paties projekto pristatymas. Taip pat buvo aptarti ir jaunųjų žurnalistų straipsniai, analizuojamos  klaidos. Spragų straipsniuose ieškojo ne tik patys autoriai, bet ir projekte dalyvaujantys kolegos – juk kolegų kritika kur kas objektyvesnė.

 Kitą dieną jaunieji žurnalistai kibo į darbus ir klausėsi paskaitų. Jurga Poškevičiūtė pasakojo apie pažeidžiamas visuomenės grupes ir kaip jos  siejasi su žiniasklaida. Tarass Ivashchenko pristatė elgesio modelius ir sveikatos situaciją, kuriai įtaką daro skurdas. Apie etiškos žurnalistikos iššūkius jaunieji žurnalistai kalbėjo su Lietuvos žurnalistų sąjungos prezidentu Dainiumi Radzevičiumi, o Audrius Lelkaitis rodė savo filmą „Vilniaus getas 2009“ ir dalinosi patirtimi kuriant jį. Didzis Melbiksis pasakojo apie žurnalistikos rolę šiuolaikinėje visuomenėje ir dalinosi įspūdžiais iš socialinių akcijų, kuriose pats dalyvavo.

Trečiąją mokymų dieną pradėjo Džina Donauskaitė, pasakojusi apie skurdą ir žiniasklaidą. Aušra Šimoniukštytė projekto dalyviams pristatė romų įvaizdį žiniasklaidoje. Po šio pristatymo, jaunieji žurnalistai gavo praktinę užduotį. Jie turėjo iš turimos trumpos informacijos sukurti straipsnio antraštę, lydą ir kuo etiškesnį preliminarų straipsnio planą. Vėliau visa tai buvo aptariama.

Paskutiniąją dieną jaunųjų žurnalistų laukė labiausiai įkvepiantys susitikimai. Lietuvaičius aplankė Gražina Sviderskytė, o latvius – Diana Spinu. Po šio susitikimo, iš projekto dalyvių buvo girdėti, kad būtent šie 2 susitikimai buvo geriausia šių mokymų dalis. Neveltui sakoma, kad tai, kas geriausia paliekama pabaigai.

Tiesiog akimirksniu prabėgus pirmiesiems mokymams projekto dalyviai neslėpė džiaugsmo. Justina Grigeliūnaitė sakė, jog šie mokymai jai davė  „daugybę klausimų ir daugybę atsakymų. Labai daug sužinojau apie žurnalistiką, jos pliusus ir minusus, jos galią visuomenėje. Išsivežiau daugybę  apmąstymų apie tai, ką išgirdau. Taip pat šie mokymai man – galimybė labiau pažinti save ir išgirsti kitų nuomones“. Aistei Čiučiurkaitei šiuose  mokymuose „labiausiai patiko klausyti lektorių, nes jie turi daug patirties, informacijos ir netuščiažodžiauja.“ Mergina džiaugėsi tarptautine  žurnalistinio bendravimo patirtimi, kuri būsimiems žurnalistams ypač svarbi.

 Agnė Gorochovskytė labiausiai vertino ekspertų patarimus, jų dalintą patirtį. „Labiausiai patiko Dainius Radzevičius ir Gražina Sviderskytė, nes man jie atrodo labiausiai patyrę žurnalistikoje“. Pirmieji mokymai Agnei ne tik suteikė žinių, bet ir įkvėpė, padrąsino veikti bei baigti pradėtus darbus.  Olgai Sadovskajai taip pat labiausiai įsiminė Gražina Sviderskytė. „Ji atskleidė tikrąjį žurnalistikos veidą, be pagrąžinimų pateikė savo požiūrį į  žiniasklaidą, kuris man labai priimtinas“ – dalinosi įspūdžiais Olga. Katrina Žukova džiaugėsi savo naująja būsimo žurnalistinio tyrimo grupe ir paskaitomis. „Man patiko paskaitos. Paskutinė, kurią vedė Diana Spinu, buvo ypač įkvepianti. Diana įsitikinusi, kad žurnalistika yra viena iš geriausių profesijų, o tai tikrai motyvuoja“.

„Labiausiai man patiko paskaitos, kurios privertė susimąstyti apie skirtingas socialines problemas. Taip pat daugelį dalykų pamačiau iš visiškai kitos perspektyvos, pavyzdžiui – romų situaciją Lietuvoje. Niekad neįsivaizdavau, kad yra tiek daug problemų apie kurias tiesiog būtina kalbėti garsiai“, – pasakojo Anete Bertholde. Svarbiausias dalykas, kurį Anetei paliko šie mokymai – kritiškas žvilgsnis į žiniasklaidą. „Niekada neįsivaizdavau, kad stereotipų yra tiek daug“ – pripažino Anetė.

Pirmieji mokymai pralėkė akimirksniu, tačiau ne už ilgo jau ir kiti. Vasario 22-24 dienomis jaunieji žurnalistai vėl susitiks ir tęs jau pradėtus darbus.

 Šis straipsnis  buvo parengtas įgyvendinant  Europos Komisijos programos „Veiklus jaunimas“ finansuojamą projektą „Demokratijos kodas“. Kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

 

Komentarai

Draugai ir parteriai: