2011 10 08

Į kraujo banką – už lygias donorų teises

Duoti kraują yra labdaringa veikla. Būti donoru gali būti vyrai, moterys, vos pilnametystės sulaukę jaunuoliai ar net tėvų sutikimus turintys nepilnamečiai. Tačiau yra išskiriama grupė žmonių, kurie yra nepageidautini prie Kraujo banko slenksčio. Kas yra toji padidintos rizikos grupė? Kokius žodžius išgirdę Kraujo banko darbuotojai maloniai atsisakys imti kraują? Tai išsiaiškinti pasišovė jaunų žurnalisčių grupė – Evelina, Gintarė, Daumantė, Greta, Inga bei Živilė.

Nematomi stereotipų gniaužtai

Ketindamas tapti donoru Deimantas nuėjo į Kraujo banką. Jis užpildė dokumentus, kantriai palaukė eilėje, kol jį pasikvies medicinos darbuotoja. Tačiau ji nepasikvietė jo į procedūrinį kabinetą, Deimanto kraujas netapo išsigelbėjimo šaltiniu kitam – jo kraujo atsisakė. Deimantas yra homoseksualus. Patikrinti jo kraujo niekas nė neketino, nes jis ir yra laikomas padidintos rizikos grupe. Padidinta rizika kam? Juk kraujas bet kokiu atveju prieš donorystę yra ištiriamas. O rizika yra ne lytinės orientacijos, bet rizikingo lytinio elgesio (beveik nepriklauso nuo orientacijos) ir infekcijų dalykas. Per sudėtingai paaiškinta? Pažadam netrukus detalizuoti!

Specialistų teigimu, tai tik įsišaknijęs medicinos stereotipas, kuris Lietuvoje iki šiol neišnykęs. Mums kibus į darbus ir apklausiant Europos parlamento narius, buvo išsiųsta užklausa Europos Komisijai, kuri patvirtino, kad toks elgesys kontrastuoja Europos įstatymams: išsamiau>>> 
 
Tikslas – lygios donorų teisės

Visi gimsta skirtingi, tačiau tai nereiškia, kad teisės nėra lygios. Mūsų grupė aplankė ne vieną kraujo banką Lietuvoje. Visuose mums pasakė tą patį – mums nereikia abejotino kraujo. Ką reiškia „geras kraujas“? Su šia eksperimento puse mums padėjo gydytoja dermatovenerologė Neringa Maleckienė, kuriai iškilo toks pat klausimas kaip ir mums: kodėl homoskesualumas dar tebėra laikomas  liga ir dar užkrečiama? 

Būtent iš šio milžniško klaustuko ir kilo viena pagrindinių mūsų grupės užduočių – parodyti, kad toks nusistatymas – tik dar vienas iš mitų, diskriminacijos atvejis. Mūsų laukia sunki užduotis, atskleidžianti gilius diskriminacijos klodus. Mat pastarasis mitas atspindi, kokią užslėptą stigmą mūsų visuomenėje patiria gėjai.

Šešios jaunosios žurnalistės turi tikslą – prisidėti prie pokyčių, kad homoseksualus žmogus galėtų tapti kraujo  donoru ir galbūt net gelbėti  žmonių gyvybes. Iki šiol vienintelis kelias tai padaryti –  sumeluoti kraujo donoro anketoje.

 O kaip jaunosioms žurnalistėms sekėsi tai padaryti, skaitysite jau netrukus!

Teksto autorė: Gintarė Laurinavičiūtė.

Naujienoje aprašomos veiklos vyksta įgyvendinant Europos Komisijos programos „Veiklus jaunimas“ finansuojamą projektą „Demokratijos adresas – žurnalistika“. Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Komentarai

Draugai ir parteriai: