2013 04 22

Geriausia vaiko apsaugojimo priemonė – vaikų globos namai?

Pastaruoju metu netyla diskusijos apie vaikų globos namų sistemą Lietuvoje. Ekspertai vis garsiau kalba apie tai, kad vaikų globos namai turėtų būti paskutinė išeitis siekiant apsaugoti vaiką nuo netinkamos gyvenimo aplinkos. ,,Teiksime aktus, kurie skatins vaikus auginti šeimose ir šeimynose‘‘, – žiniasklaidai teigė Socialinės apsaugos ir darbo ministrė A. Pabedinskienė. Bet ar iš tikrųjų užteks vien pakeisti įstatymus, kurie tik teoriškai pateikia sprendimo būdą? Jaunųjų žurnalistų komanda – Agnė, Rokas ir Vaiva – nusprendė įsigilinti į šią problemą ir išsiaiškinti realius valdžios ketinimus bei išanalizuoti siūlomus problemos sprendimo būdus.

 

Egzistuoja ir kiti būdai

namas

Vaikų globos sistemoje yra nemažai alternatyvių priemonių, kurios galėtų pakeisti vaikų globos namų įstaigas, tačiau kyla klausimas, ar Lietuvoje jos pakankamai efektyvios? Jaunųjų žurnalistų grupė atrado šeimą, kurios pavyzdys patvirtino, kad vis dėlto pasitelkiant socialinių darbuotojų pagalbą, įmanoma išvengti kelionės į vaikų globos namus. Akivaizdu, kad vaikui daug geriau augti šeimoje, nei šaltoje globos įstaigoje, kurioje nėra nei artimo paguodos, nei šilumos. Kitos alternatyvios priemonės, tokios kaip globėjų suradimas arba gyvenimas šeimynose, taip pat egzistuoja, tačiau yra nemažai barjerų, kurie trukdo šių būdų efektyviam įsitvirtinimui Lietuvoje. Vaikų ir paauglių psichiatras Dainius Pūras interviu metu supažindino su kitų šalių sistemomis, kuriose vaikų globos įstaigų dominavimas seniai sumažėjęs.

 

Mažiau pažadų – daugiau darbų

Džiugu, kad atsakingos institucijos pagaliau pradėjo viešai domėtis vaikų globos namų problema, nes ši sovietmečiu dvelkianti praktika privalo būti keičiama. Būtent dėl šios priežasties, remdamiesi šūkiu ,,mažiau kalbų – daugiau darbų‘‘,  jaunieji žurnalistai savo tyrime išsamiai nagrinėja problemos priežastis, dabartinę situaciją, alternatyvias priemones ir sprendimo būdus. Komandos darbas apima ne tik su problema susijusių ekspertų komentarus, bet ir konkrečios šeimos istoriją. Susipažinę su šeima, kurios vaikas vos neatsidūrė valstybės globoje, jaunieji žurnalistai pamatė, kad sistema iš tiesų gali būti keičiama. Sekite naujienas ir sužinosite, kokias įžvalgas padarė komanda ir kas juos iš tiesų nustebino. 

Komentarai

Draugai ir parteriai: